SALONE DEL MOBILE day two

SALONE DEL MOBILE day two

A kiállítás ideje alatt nem csak a pavilonok falai között várják a látogatókat az izgalmas újdonságok, hanem a város minden szegletében érdemes nyitott szemmel járni, hiszen szinte minden belső udvar rejteget valami meglepetést az érdeklődök számára, legyen az egy különleges showroom, egy design apartman vagy egy fantasztikus kooperáció installációs végterméke. Második napunkat Mi is a Fuorisalone programjaival folytattuk, azon belül is a Brera Design District-et vettük célba. Minden évben lelkesen készítem előre a listákat a programokról és kihagyhatatlan installációkról, amiket mindenképpen látni szeretnénk, és ami alapján bevesszük a várost, de úton útfélen belebotlunk egy csodálatos showroom hívogató kirakatába, ami miatt le-le térünk a „kijelölt ösvényről”. Sajnos minden Salone után egy kis csalódottsággal zárjuk a kiállítást, hogy ebben az évben sem láttuk a tizedét sem az eltervezett programoknak. 😊

Utunkat a Via Solferino-n kezdtük, ahol az első kapualjban már egy csalogató belső udvarba botlottunk, a Boffi/DePadova jóvoltából. A Time & Style edition a hagyományos japán faipari kézművesség kortárs evolúcióját mutatja be, a design márka immáron három évtizede népszerűsíti az országuk nagy múltra visszatekintő hagyományait és az asztalos munkához kapcsolódó készségeit.

Az itt bemutatott kapszulakollekció kortárs japán bútorok eklektikus választékát kínálja, amely harmonikusan párosul a Boffi/DePadova kifinomult világával.

Minden évben az egyik kihagyhatatlan program számunkra a Hermes márka installációja, ami ebben az évben is az egykori Pelota hatalmas terei közt lett bemutatva. A Charlotte Macaux-Perelman és Alexis Fabry által megálmodott díszlet idén is lenyűgözött Minket egyszerűségével, könnyedségével és egyben hatalmas erejével. Az otthoni tárgyak különleges módon négy építményen áthaladva voltak megtekinthetőek, mind egytől egyig rendkívüli precizitás eredményei. Alapanyagaik között olyan nemes anyagok szerepelnek, mint a kasmír, amely ötvözi az ellenállást és az élénk színeket, a porcelán vagy a kézzel festett és hajtogatott bőrlapok. Kedvenceink között szerepelt a Soleil d’Hermes porcelán szett, mely a mediterrán napsütésbe repít Bennünket, finom árnyalatokban emeli ki a sárga színt, erősséget és mélységet adva neki.

Tovább haladva (nagyjából egy kapuval odébb) Lee Broom brit tervező kiállítását néztük meg, ami talán az egyik legnagyobb hatással volt Ránk. A színházi installációiról híres művész hat új lámpa kollekciót mutatott be faragott tölgy, extrudált alumínium és gipsz használatával. A kiállítás üzenetei között szerepelt, hogy a fény gyakran kapcsolódik szentnek ítélt helyekhez, amelyek a nyugalom, az áhítat és az elmélkedés érzetét keltik. A színpadi hatás pedig nem maradt el, a kiállítás első termébe érkezve egy ősi római templomba csöppentünk, ahol a Pantheonnak jellegzetes betonmennyezete inspirálta fali lámpát csodálhattuk meg, innen tovább haladva egy katedrális belső képe tárult elénk, ahol a hatalmas templomívek ablakaiból beszűrődő fény-árnyékszilánkok ihlette Hail függeszték lett bemutatva. A termek között haladva egy hatalmas energiákkal felépített lenyűgöző kiállítást csodálhattunk meg, ahol az utolsó terembe érkezve az 1970-es években istentiszteleti helyeken ólomüveg alternatívájaként használt préselt üvegtéglák ihlette Chant függeszték tette fel a pontot az i-re.

Egy kis pihenő mindig fontos, hogy ezt a sok újdonságot be tudjuk fogadni, így egy gyors ebéd után kicsit könnyedebb programokat választottunk. Az Orto Botanico di Brera meglévő ösvényeit követve Carlo Ratti Associati és Italo Rota egy interaktív installációt tervezett 500 méter antibakteriális rézcső felhasználásával. Egy utat hoztak létre, ahol az oda látogatók felfedezhetik a fenntartható energiatermelés formáit és játszhatnak annak hatásával: hanggal, fénnyel és párolgásos hűtéssel.

A botanikus kert zöldjei és színes virág forgataga után egy igazi kis varázsdobozba csöppentünk, ami az álmok világába repített Minket. A Missoni márkára jellemző lendületes minták és erőteljes színek kavalkádja varázslatos hangulatot eredményezett, amely egy másik világ illúzióját keltették Bennünk. Nehezünkre esett a túlméretezett barátságos állatok puha ölelésében töltött álmodozásunkból visszatérni a feszített beosztású menetrendünkhöz.

Az esténket dupla koccintással zártuk, hiszen egy fontos tanács a kiállításról, amit Mi már az évek alatt megtanultunk és nem felejtünk, „ha megkínálnak proseccoval mindig el kell fogadni”. Ezt szem előtt tartva első meghívásunknak eleget téve Marta Sala showroomjába igyekeztünk megismerni új kollekciójának darabjait, ahol nagy kedvencünk lett a most bemutatott Flamand karosszék, ami a Clin d’Oeil kollekció darabja. A Federico Peri által tervezett szék vonalain a nosztalgia, az emlékezés és egy kis humor hagyta ott kézjegyét.

A kellemes hangulatú belső udvaron elfogyasztott prosecco után pedig napunk záró programjára siettünk, ami az Agape által szervezett est volt. Itt képviselőinkkel karöltve, teli poharakkal kezeinkben a showroomban tettünk egy kört, ahol megismerhettük az idei év újdonságait. A termékek egytől egyig aprólékos kidolgozottsággal, időtálló anyagokkal és a geometrikus és íves vonalak harmonikus kontrasztjával lettek tervezve, olyan nagy nevek által, mint Jean Nouvel Design, Patricia Urquiola vagy García Cumini.

A bemutatót követően néhány ital elfogyasztása után viszont közös megegyezéssel egy finom vacsora mellett döntöttünk, amit egy pihentető 6 órás alvás követett, hogy újult erővel indíthassuk a nem visszafogottabb harmadik napunkat is.