Salone del Mobile 3. nap

Salone del Mobile 3. nap

Öt nap leforgása alatt Nekünk is voltak mélypontjaink, az első két nap sűrű programjai és a napi 20.000 lépés hatására a harmadik reggelünk nem a megszokott lendülettel indult, de csapatunk egyik nagy erénye, hogy tökéletesen kiegészítjük egymást, így egyikünk mindig pozitív lelkesedéssel támogatja a másik felet, hogy aztán a másik támogathassa az egyiket 😊

Harmadik reggelünket egy, a szállásunk közelében található, mindig lenyűgöző showroomban indítottuk. A Dedar egy családi kézben lévő szövetház, aki a tökéletesség eléréséhez folyamatosan kísérletez, újít, kézművesekkel és textilspecialistákkal egyeztet. Látogatásunk célja volt, hogy megtekintsük  – a design hét alkalmából –  a Borsalino kalapgyártó céggel közös kooperációjukat, ami egy limitált darabszámból álló kalap kollekció volt. Igaz, eredetileg csak egy gyors látogatást terveztünk itt, amiből végül egy csodálatos privát kollekció bemutató kerekedett. A számos varázslatos szövet közül nehéz kiemelni néhányat, viszont az idei év egyik nagy különlegessége számunkra a Per Inciso, amely egy pamut zsenília szövet, finom fémszálakkal keverve, ezzel erősítve a mattabb anyag fényvonásait. A másik pedig a Zai Saman, ami poliuretán fonalba hímzett, geometrikus motívumokkal erősített, így a tiszta hosszúszálas lenvászon egyszerű szövése tökéletes egyensúlyt alkot a távoli vidékeket idéző színpaletta sivatagi tónusaival.

Néhány épülettel odébb egy időszakos mini showroomba botlottunk, csalogató kirakatának pedig nem tudtunk ellenállni. A Fornace Brioni egy évszázadra visszanyúló cég, akik a történelmi padlók felújításában vezető szerepet töltenek be. A terrakotta burkolatok lehetőségeinek kutatása és fejlesztése mellett kötelezték el magukat, és gyártják azt a homogén változattól a zománcozotton át, a vörös, rózsaszín és szürke színekig. A már amúgy is nagy nevű cég néhány éve Cristina Celestino építészt (nem mellesleg követjük és imádjuk munkásságát) kérték fel a kreatív vonal irányítására, így született meg a „Giardino all’Italiana” kollekció, melynek darabjait Mi is megcsodálhattuk. Ez a kollekció újra gondolja a terrakotta hagyományos karakterét, inspirálódva az olasz kertek világából.

Darabjainak főszereplője a tarka terrakotta, amit különböző módon vegyítettek a poros és a homokárnyalatokkal, valamint nemes fémekkel, így illeszkedve bármely enteriőrhöz. Ebből a varázslatból felocsúdva tartottunk is tovább a következő uticélunkhoz.

A Flos showroomjába lépve mindig kellemes hangulat fog el Minket, az impozáns nagy belmagasságú tereivel, boltíveivel és néhol előbukkanó eredeti kő pilléreivel lenyűgözi az idelátogatót. Ehhez pedig csak hozzáadni tudnak a teljes belmagasságban húzódó ablakok, ahol a természetes fény szűrve érkezik a belső udvarból, ráerősítve a lámpák fényjátékára.

Patricia Urquiola ebben az évben sem tétlenkedett és sok más cég mellett a Flos termékpalettáját is egy újabb lámpatesttel bővítette, a fenntarthatóság szellemében. Az Almendra organikus darabjait a csodálatos mandulavirágok és formás mandulatermések ihlették. A lámpatest formavilága igen egyszerű, de számtalan alakzatban használható, így tökéletes éke lesz akár egyedülálló, akár komplex függesztett szerkezetként is a tágas tereknek. Ez a típusú mandulavirágzás méltó megünneplése a cég 60. születésnapjának. Minket rabul ejtettek a finom pasztell árnyalatok és a lágy organikus formák.

Ebben az évben a Louis Vuitton is egy kerek évfordulót ünnepelt, méghozzá az általuk tervezett Objets Nomades bútor és tárgykollekció tíz éves fennállását, amely minden évben az egyik legimpozánsabb kiállítás a Salone del Mobile alatt.

A helyszín kicsit más volt, mint amit eddig megszokhattunk. A kiállítás idén a Duomo kerületbe költözött az ikonikus Garage Traversibe, de a megszokott pompa így is megmaradt, ami nem is csoda, hiszen a tárgyak tervezéséhez 14 olyan híres tervező csatlakozott az elmúlt évek során, mint az Atelier Oï vagy a Campana Brothers.

Ha csak egy terméket választhatnánk, egészen biztos, hogy a Campana Brothers által megálmodott Bulbo fotel lenne az. Mint egy furcsa, de annál csodálatosabb trópusi virág, mely bátran bontja ki a szirmait, hogy ölelő karjaiba fogadja a MOTIFA DESIGN csapatát. Minden egyes szirom külsejét elegáns LV bőrrel, míg belül melegséget árasztó szövettel bélelték az abszolút kényelem érdekében.

Az idei Salone del Mobile az évfordulók éve volt, hiszen a nagy nevű Tom Dixon fennállásának 20. évfordulóját ünnepelte a Palazzo Serbelloni neoklasszikus palotában, ami egy igazán méltó helyszín egy ilyen jelentőségű eseménynek. A tervező „Twenty” névvel nyitotta meg a kiállítás kapuit, ahol az elmúlt 20 év legnépszerűbb design termékei jelentek meg módosított, továbbfejlesztett és jövőbe mutató innovációival.

A Tom Dixon márka termékeire mindig jellemző volt a futurisztikus megjelenés, amelyre a fémes tükröződő felületek és az amorf formákon megcsillanó fények mind csak ráerősítenek. Tökéletes példa erre a Melt család átdolgozott darabjai, amelyek rendezett, de mégis tökéletlen gömbökből alkot csokrot és a végtelen visszaverődéseivel alkot egy dinamikus világítószobrot.

A palota klasszikus díszítettsége, dús padlóburkolatai tökéletes kiegészítései voltak a tükröződő felületű tárgyaknak.

A Palazzo Bovaro impozáns terei között az Elle Decor által megálmodott nagy ívű kiállítást látogattuk meg, amely a Design Forever elnevezést kapta. A projekt, ahogy az elnevezése is mutatja méltó tisztelgés az időtlen design előtt, de egyben a Salone del Mobile 60. szülinapja előtt is. A kiállítás megálmodóinak egyik fő elve volt, hogy időben egymástól távoli bútorok keljenek életre együtt és alkossanak egy kerek egészet.

A palota ösvényein haladva magával ragadó élményben volt részünk, ahol olyan nagy cégek jelentek meg, mint a Cassina, B&B Italia vagy a Kartell. A terjedelmes kiállítás után pedig a belső udvarban csalogató Tribú kültéri bútorokban pihentünk meg egy finom Campari Spritz társaságában.

Éljen a Dolce Vita!😊

Ezután a mozgalmas és minden érzékre ható kiállítás után, újult lelkesedéssel vágtunk bele a délután további részébe. Egy kicsit nyugodtabb program következett, amit egyik kedvenc képviselőnk szervezett Nekünk.

Találkozónk Matteo Brioni bemutatótermében volt, ahol már a bejárattól vezető folyosókon és lépcső falain megcsodálhattuk az általuk megálmodott finom, illetve durva szemcsés agyagvakolatokat, amelyeket teljesen természetes módon alkotnak és színeznek, ezért is a viszonylag kevesebb színből álló paletta. Miután minden minta felületet – jó belsőépítészekhez híven – megtapogattunk előkerültek a legkülönlegesebb darabok is. Ha van olyan, hogy szerelem első látásra, akkor a Terra Evoca kollekció láttán Mi egészen biztosan ezt éltük át. Ez a 3D-s strukturált felület egyedi és megismételhetetlen művészeti elemévé válik minden térnek. (Hátránya csupán annyi, hogy egész Európában mindössze csak három csapat tudja tökéletesen kivitelezni.)

Napunk a végéhez közeledett, de nem zárhattuk egy finom ital és egy vagány showroom nélkül, így esténket a belvárostól kicsit félre eső (ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy kétszer eltévedtünk) Vito Nesta bemutatótermében zártuk, ahol már finom falatokkal, kellemes zenével és egy hűs proseccoval vártak Minket.

A különc választás a külvárosi helyszínre is bizonyítéka annak, hogy a tervező semmiben sem szereti a kommersz dolgokat, így a belvárosban felvonuló nagy cégekkel teli utcáktól távol, egy belső udvar legeldugottabb „garázsát” választotta a legmegfelelőbb helyszínnek, hogy bemutassa a legalább ugyanennyire különc designtermékeit.

A pugliai származású tervező termékpalettájának darabjai, mint az egzotikus kincsek eklektikus keveredése, egy hosszú utazás történetét mesélik el. Kerámia és textil termekéinek motívumai hol valóságos, hol pedig egy elképzelt utat járnak be, a tervező szemével látott, a világ által kínált szépség és kultúra körül.

Az estet pedig megkoronázta egy finom olasz vacsora kedves képviselőink társaságában, ami az éhség és fáradtság miatti kezdeti nehézségek ellenére, egy igazi olaszos hangulattá nőtte ki Magát.